Koronavirus – Jak zabíjí v ČR a v jiných zemích?

2.4. 20201837x

Situace ohledně šíření koronaviru zasáhla do životů nás všech. Vlády jednotlivých zemí se ze všech sil snaží přijmout opatření, která by tuto pandemii mohla zmírnit. Jsou lidi, kteří se snaží všechny nařízení dodržovat, jsou ale i tací, kteří je ignorují, díky čemuž následně komplikují celou situaci.

Mnoho lidí skončilo v karanténě. Někteří z toho důvodu, že je u nich skutečně podezření na onemocnění Covid-19 a karanténu musí dodržovat. Avšak od doby, co vláda v ČR vyhlásila celostátní karanténu, tak si karanténu samo naordinovalo mnoho lidí jen z toho důvodu, že se bojí. A i navzdory tomu, že jsou zdraví, tak odmítají chodit do práce, do obchodu nebo i jen vyjít na dvůr vlastního domu. Zachvátila je totiž panika. A celostátní karanténu si vysvětlili podle sebe.

„Velké množství lidí si samo naordinovalo karanténu z paniky“

Na jednu stranu se není čemu divit, jelikož aktuálně se nemluví o ničem jiném. Média zahlcují lidi informacemi o tom, jaká apokalypsa nás čeká, a že umřou miliony z nás. Vzhledem k tomu, že mnozí lidé nechodí aktuálně do práce, případně mají tzv. home office, tak doma nedělají nic jiného než, že sledují zprávy v televizi, rádiu a na internetu. A právě tato přílišná zahlcenost negativními informacemi v nich vzbuzuje strach a nervozitu, což následně vyúsťuje v paniku.

Koronavirus - Jak zabíjí v %?

Naštěstí situace není až tak vážná, a pokud všichni budeme dodržovat pravidla hygieny a na pár týdnu se uskromníme a nebudeme se v hojném počtu setkávat na veřejnosti, tak zanedlouho se vrátí život do starých kolejí.

V následujícím grafu Vám přinášíme denně aktualizované stavy počtu lidí vybraných zemí, kteří jsou nakažení, vyléčení a kteří bohužel koronaviru podlehli. Z tabulky vyplývá, že například v Číně se nakazilo přes 81 tis. lidí. Na první pohled toto číslo působí hrozivě. Je však potřebné si uvědomit, kolik obyvatel Čína má a jak velice  zalidněná je. To samé platí i o ostatních zemích. V tabulce uvidíte, kolik lidí je v dané zemi nakažených na 100 000 obyvatel dané země. V Číně je to necelých 6 obyvatel. Někdo může oponovat, že Čína je příliš rozlehlá a že největší počet nakažených se nachází v menší oblasti. Je to pravda. Můžeme se tedy kouknout na Itálii, která je v Evropě zasažena nejvíce. Itálie zanedlouho dožene v počtu nakažených Čínu. Ale i tak je na 100 000 obyvatel nakažených aktuálně jen 122 lidí, z toho 12 lidí zemře. Ve srovnání s celou populací Itálie je zaznamenáno, že na koronavirus zemřelo 0,012% obyvatel. Existují mnohem nebezpečnější nemoci, na které ročně umírá neskutečné množství obyvatel. Rozdíl je jen v tom, že teď se to všechno děje v krátkém časovém období. Pokud budou lidi dodržovat nařízení, tak se po pár týdnech situace uklidní a budeme pevně věřit tomu, že i statistiky po roce od začátku pandemie budou velice příznivé a ve srovnání s jinými nemocemi se bude jednat o zanedbatelné procento úmrtnosti.