Proč je povinné ručení každým rokem dražší?

8.4. 20201771x

Mnozí z vás si jistě všimli, že cena pojištění vašeho vozidla téměř každým rokem stoupá. Když však s pojištěním neděláte vůbec nic, tak po pár letech zjistíte, že platíte dvojnásobek toho, na čem jste se s pojišťovnou na začátku domluvili.

Z jakého důvodu cena pojištění roste?

Jeden z hlavních důvodů je fakt, že cena na opravu vozidel rok od roku stoupá, tzn. že pojišťovny mají vyšší výdaje na opravu škod, ke kterým došlo. V roce 2011 stála průměrná oprava vozidla 27 000 Kč, v roce 2019 je to již 45 000 Kč, co je za 8 let poměrně velký nárůst. Cena povinného ručení konec konců nestoupá tak rychle.

„Pojišťovny se snaží zdražovat pojištění především rizikovým klientům, spolehlivé řidiče se snaží odměňovat“

Jak již bylo zmíněno, pojišťovny zdražují povinné ručení postupně. Spoléhají na to, že většina klientů si toho nevšimne nebo že to kvůli malému finančnímu navýšení nebudou řešit. Je pravda, že mnoho klientů to ani neřeší. Přijde jim dopis, vědí, že pokud chtějí nadále jezdit, tak povinné ručení musí mít sjednané, tak jen zaplatí sumu, kterou vidí v dopise.

Stačí trochu iniciativy a pojištění můžete mít levnější

Pojišťovny sice cenu povinného ručení zvyšují, avšak často nabízí svým klientům různé slevy a akce. Proto je vhodné si alespoň jednou za dva roky nechat pojištění propočítat. Mnohdy stačí uzavřít novou smlouvu u té stejné pojišťovny, u které máte pojištění sjednané doposud. A sami budete překvapeni, na jak zajímavou cenu se dostanete. Pojišťovny potřebují nalákat nové klienty, kterým nabízí výhodné podmínky. Stávajícím klientům nemají důvod iniciativně snižovat cenu.

Zvlášť, když ještě nemáte plné bonusy, tzn. 10 let bez nehody, tak vám díky každoročnímu nárůstu bonusů cena může výrazně klesat. V tomto případě je proto vhodné si nechat pojištění srovnat napříč trhem a buď můžete každoročně ušetřit  anebo si alespoň zajistit přibližně stejnou cenu bez zbytečného navyšování.

Kolik byste mohli ušetřit právě vy?

Přes srovnávač si můžete nechat nezávazně spočítat cenu pojištění pro vaše vozidlo a sami se tak přesvědčit o tom, že to skutečně jde i levněji.